BENDIGO AMATEUR PHOTOGRAPHIC ASSOCIATION
FORMED 22nd OCTOBER 1895
OFFICERS ELECTED for 1896 - 1897 |
||||||||
President: Mr. Faul |
Vice-President: Mr. C. Bulley |
Vice-President: Mr. W. Whyte |
Hon.Secretary: Mr. P. Prescott |
Hon.Treasurer: Mr. J.B. Edwards |
Committee: Mr. A. Purdie |
Committee: Mr. Germann |
Committee: Mr. Vale |
LIST OF THE AWARDS MADE IN THE COMPETITIVE SECTION: |
|||||
LANDSCAPES: CLASS 1: |
|||||
SECTION A: FIRST J. Richardson (Dunedin) "ELFIN BAY" |
SECTION A: SECOND R. Chisholm (Dunedin) "BALL CREEK" |
SECTION B: FIRST J. Richardson (Dunedin) "AUTUMN EVENING" |
SECTION B: SECOND H.W. Mobesley (Queensland) "THREE HALF-PLATES" |
SECTION B: COMMENDED A.C. Gifford (Wellington) "THE TRACK TO THE SUTHERLAND FALLS" |
SECTION B: COMMENDED J.J. Campbell "A BEND OF MOGGILL CREEK" |
SEASCAPES: CLASS 2: |
ASTRONOMICAL AND METEOROLOGICAL: CLASS 3: |
||||
SECTION A: FIRST W. Livingston (Dunedin) "END OF VOYAGE" |
SECTION A: SECOND W. Livingston (Dunedin) "SHIPBUILDERS YARD" |
SECTION B: FIRST C. Lewis (Sydney) "LEAVING PORT" |
SECTION B: SECOND A.W. Pigott (Queensland) "IN PORT" |
FIRST Arthur E. Ridley (Rockhampton) "TROPICAL SUNSET" |
SECOND Arthur E. Ridley (Rockhampton) "CLOUDLAND" |
PORTRAITS AND GROUPS: CLASS 4 |
GENRE SUBJECTS: CLASS 5 |
||||
SECTION A: FIRST A.C. Gifford (Wellington) "COME IN" |
SECTION A: SECOND W. Williams (Dunedin) " WHAT SHALL I PLAY?" |
SECTION B: FIRST M. Buckley Joyce (Wellington) "THE VILLAGE SCHOOLMASTER" |
SECTION B: SECOND M. Buckley Joyce (Wellington) |
SECTION A: FIRST W. Livingston (Dunedin) "CROSSING THE STREAM - IS IT FIRM ?" |
SECTION A: SECOND D. McTaggart (Queensland) |
SECTION B: CLASS 5: |
ENLARGEMENTS: CLASS 6: |
STEREOSCOPIC PHOTOGRAPHS: |
|||
FIRST A.C. Gifford (Wellington) "THE LOCAL BRANCH OF THE ANTI-ROT FLY ASSOCIATION" |
SECOND H. Mullet (Queensland) "TIRED OUT" |
FIRST Dr Roberts (Dunedin) "LAKE TE ANAU, NEW ZEALAND" |
SECOND A.C. Gifford (Wellington) "ON THE CLINTON RIVER" |
FIRST W. Williams (Dunedin) |
SECOND M. Buckley Joyce (Wellington) |
OFFICERS ELECTED for 1896 - 1897 |
|||||||||||
President: Mr. J.W. Faul |
Vice-President: Mr. W. White |
Vice-President: Mr. C.E. Bulley |
Hon.Secretary: Mr. F. Napoli Prescott |
Assistant Secretary: Mr. W. Creeth |
Hon.Treasurer: Mr. J.B. Edwards |
Press Correspondent: Mr. H.E. Hill |
Committee: Mr. Barlow |
Committee: Mr. Ikin |
Committee: Mr. Miller |
Committee: Mr. Milligan |
Committee: Mr. Vale |
BENDIGO AMATEUR PHOTOGRAPHIC ASSOCIATION
Lecture by the
Rev. R. MOORE
Entitled,
"PHOTOGRAPHY FOR TRAVELERS"
illustrated by views of
“A TRIP UP THE RHINE"
TUESDAY, FEBRUARY 21, at 8pm
at the SCHOOL OF MINES
Admission free.
F. NAPOLI PRESCOTT
HON.SECRETARY
OFFICERS ELECTED for 1900 - 1901 |
|||||||||||
President: Mr. J.W. Faul |
Vice-President: Mr. H.E. Hill |
Hon.Secretary: Mr. J. Burston |
Hon.Treasurer: Mr. J. Burston |
Committee: Mr. Hall |
Committee: Mr. Edwards |
Committee: Mr. Jones |
Committee: Mr. Miller |
Committee: Mr. Vale |
OFFICERS ELECTED for 1901 - 1902 |
|||||||||||
President: Mr. J.B. Edwards |
Vice-President: Mr. R. Jeffrey |
Hon.Secretary: Mr. F.D. Jones |
Hon.Treasurer: Mr. F.D. Jones |
Committee: Mr. T. Hall |
Committee: Mr. J. Miller |
Committee: Mr. W. Vale |
Committee: Miss Barlow |
Committee: Miss Williamson |
BENDIGO AMATEUR PHOTOGRAPHIC ASSOCIATION
OUTING ON 9th SEPTEMBER.
BENDIGO AMATEUR PHOTOGRAPHIC ASSOCIATION
AT AXE CREEK, 7th OCTOBER 1903.
(Photograph by Mr. J.B. Edwards)
OFFICERS ELECTED for 1904 - 1905 |
|||||||||||
President: Mr. T. Hall |
Vice-President: Mr. H. Crump |
Hon.Secretary: Mr. J. Miller |
Hon.Treasurer: Mr. J. Miller |
Committee: Mr. J.B. Edwards |
Committee: Mr. R.E. Jeffrey |
Committee: Mr. Austin |
Committee: Mr. Nesbit |
Committee: Mr. Wood |
Committee: Mr. Wilde |
Committee: Miss La Franz |
THREE COPIES OF PICTURES: |
GROUP LANDSCAPE AND COPY: |
POST CARDS: |
FLOWERS, FRUIT, ANIMAL OR BIRD LIFE: |
||||
FIRST: Mr. Vale |
SECOND: Mr. J.B. Edwards |
FIRST: Mr. G.H. Wilde |
SECOND: Mr. G.H. Wilde |
FIRST: Mr. S. Downie |
SECOND: Mr. S. Downie |
FIRST: Mr. J.B. Edwards |
SECOND: Mr. J.B. Edwards |
THREE PICTURES, ANY SUBJECT, 1/2 PLATE: |
ENLARGEMENTS: |
Messrs. Mackay and Co's prizes: |
Messrs. Mackay and Co's prizes: |
||||
FIRST: Mr. J.B. Edwards |
SECOND: Mr. S. Downie |
FIRST: Mr. J. Miller |
SECOND: Mr. J. Miller |
FIRST: |
FIRST: Mr. J.B. Edwards |
SECOND: Mr. J.H. Crump |
OFFICERS ELECTED for 1905 - 1906 |
|||||||||||
President: Mr. J.H. Crump |
Vice-President: Mr. Austin |
Vice-President: Mr. Vidler |
Hon.Secretary: Mr. J. Miller |
Hon.Treasurer: Mr. J. Miller |
Committee: Miss La Franz |
Committee: Mr. J.B. Edwards |
Committee: Mr. T. Hall |
Committee: Mr. R.E. Jeffrey |
Committee: Mr. Toy |
Committee: Mr. Vale |
Committee: Mr. Watts |
FOR THOSE WHO |
NOVICES, IN THEIR FIRST YEAR: |
FOR THREE PICTURES, |
THREE BEST PICTURE |
||||
FIRST: Miss E. Jeffrey |
SECOND: Mr. Rowson |
FIRST: Mr. Woolcock |
SECOND: Mr. James Miller |
NO COMPETITION: |
FIRST: Mr. Rowson |
SECOND: Mr. J.H. Crump |
|
THREE BEST PICTURES, |
THREE BEST PICTURES |
BEST ENLARGEMENT |
BEST PICTURE TAKEN AT THE |
||||
FIRST: Miss E. Jeffrey |
SECOND: Miss La Franz |
FIRST: Miss E. Jeffrey |
SECOND: Mr. James Miller |
FIRST: Mr. Toy |
SECOND: Mr. James Miller |
FIRST: Mr. James Miller |
SECOND: Mr. James Miller |
BEST VARIETY OF WORK |
BEST PRINT ON CORALYTE PAPER, |
THREE BEST PICTURES |
CONSOLATION PRIZES: |
||||
FIRST: Mr. James Miller |
SECOND: Mr. J.H. Crump |
FIRST: Mr. James Miller |
FIRST: Mr. James Miller |
SECOND: Mr. T. Hall |
FIRST: Mr. E.J. Vidler |
SECOND: Mr. W. Vale |
THIRD: Mr. Robinson |